[users_count] 12892
[forum_label]
[loginFormName]

[password]

[forgot_pwd]
[registration]
Pielāgota meklēšana
[last_threads_on] [forum]
Fiziskas personas vēstules paraugs
Biroja aprīkojuma uzskaite
Obligātā veselības pārbaude stājoties jaunā darbā
Kokapstrādes uzņēmuma dibināšana
Protokols - rokrakstā vai datorrakstā?

Galvenā
Pacel savu vērtību!
[advertisement]

Pacel savu vērtību!

Speciālista padomi labam darbiniekam.

 

(Uz jautājumiem atbild SIA „Maxima Latvija” Personāla vadības departamenta direktore Līga Sleņģe.)

 

Jautājums. Kopš pavasara strādāju jaunā darbavietā un zinu, ka atvaļinājums pienākas tikai pēc sešiem mēnešiem. Varbūt varu to lūgt uz sava rēķina?

 

Gan ikgadējā apmaksātā, gan bezalgas atvaļinājuma pamatā ir darbinieka pieprasījums piešķirt atvaļinājumu iespējami atbilstošāk viņa vēlmēm un abpusēja vienošanās starp darbinieku un darba devēju. Darba likums paredz, ka pēc sešiem nostrādātiem mēnešiem tev ir tiesības pieprasīt atvaļinājumu (4 kalendārās nedēļas jeb 20 darba dienas) par pirmo darba gadu pat tad, ja tas vēl nav pagājis. Izsaki savu vēlmi vadītājam, saskaņo laiku un vienojies, vai atvaļinājums būs apmaksāts vai bezalgas. Par katru nostrādāto mēnesi tev pienākas 1,67 apmaksātas atvaļinājuma dienas. Tu noteikti zini, cik brīvdienas vēlies, tāpēc droši vari lūgt arī apmaksātu atvaļinājumu. Taču vari arī kombinēt – daļu atvaļinājuma paņemt kā apmaksātu, daļu kā bezalgas.

 

Jautājums. Atvaļinājumā es vēlos atslēgties no darba un atpūsties. Pagaidām vēl nezinu, vai būšu mājās vai došos ceļojumā, taču gribētu noskaidrot – vai bez sirdsapziņas pārmetumiem varu izslēgt mobilo telefonu un aizmirst par darba lietām, vai arī man jābūt sazvanāmai?

 

Lai gan vadītāji un darba devēji augstu vērtē darbiniekus, uz kuriem var paļauties, visiem ir tiesības atvaļinājuma laikā atpūsties un nestrādāt. Iesaku dodies pie vadītāja un šo jautājumu izrunāt. Ierosini, ka pāradresēsi zvanus kādam kolēģim (ja tev ir uzņēmuma apmaksāts telefons) vai arī vienojieties par kādu citu priekšniecībai pieņemamu variantu.

 

Jautājums. Vai darba devējam ir tiesības noteikt, kuros mēnešos drīkstu iet atvaļinājumā? Es gribētu jūlijā, bet darba devējs saka, ka tas nav iespējams.

 

Ja uzņēmumā ir apstiprināts atvaļinājuma grafiks, tev tas jāievēro. Katrs vadītājs padoto atvaļinājumus plāno tā, lai nodrošinātu nepārtrauktu darbu, tāpēc viņa argumenti jāņem vērā. Pirms runā ar vadītāju, sagatavo pamatotu atbildi uz jautājumu, kāpēc atvaļinājumu gribi ņemt tikai un vienīgi jūlijā, un mēģini viņu pārliecināt. Varbūt pastāv iespēja atvaļinājumu sadalīt – divas nedēļas izņemt tev vēlamajā laikā, bet atlikušo daļu – vēlāk. Iespējams, šāds variants būs pieņemams arī priekšniekam. Lai justos droša arī juridiski, izlasi LR Darba likuma 149. un 150. pantu.

 

Jautājums. Priekšnieks vasarā uz veselu mēnesi sūtīs mūs bezalgas atvaļinājumā. Cik tas ir likumīgi? Par brīvdienām, protams, priecājos, taču gribētu saņemt arī naudu.

 

Ja vien tu pati neesi piekritusi bezalgas atvaļinājumam, tad vadītājs nevar tik vienkārši tevi tajā nosūtīt. Jums iepriekš jāvienojas, jo uz atvaļinājuma iesnieguma vajadzīgs tavs paraksts. Ja tev ir uzkrāts ikgadējais atvaļinājums, tad uzstāj, ka vēlies izmantot to. Uzņēmumi, kuriem vasaras periodā ir apgrozījuma kritums, meklē dažādus līdzekļus izdevumu mazināšanai, tajā skaitā arī bezalgas atvaļinājumus. Ja ar vadītāju vienoties neizdodas, tev ir iespēja vērsties Valsts Darba inspekcijā ar sūdzību.

 

Teksts: Brigita Štrama

Raksts publicēts ar žurnāla „Cosmopolitan” atļauju.

 

www.cosmo.lv

 [partners_title]
BVK
BVK

[admin_label]:
info@vsklubs.lv
[adds_label]:
reklama@vsklubs.lv
Copyright © 2001-2005 PSBVA. All rights reserved.
0.102  0.154  | 11
|9